آموزش سخنوری و فن بیان و سخنرانی

آموزش سخنوری و فن بیان و سخنرانی

 

در سایت آموزش سخنوری و فن بیان ستایش مدیا زمینه ایی فراهم شده است تا با استفاده از آموزش های آن توانایی های خود در سخنوری و فن بیان را تقویت کنید. در این صفحه خلاصه از مقالات آموزش ریگان سخنوری و فن بیان را ارائه میکنیم. برای مشاهده کامل مطالب آموزشی میتوانید روی لینک آموزش سخنوری و فن بیان کلیک کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

۱۰ نکته سخنوری و فن بیان

در این قسمت ۱۰ نکته مهم سخنوری و فن بیان را شرح میدهیم. در این آموزش روش سخنرانی صحیح چگونگی برنامه ریزی برای سخنرانی ، چند تکنیک ساده برای سخنرانی مناسب ارائه میشود.

·        پاورپوینت در سخنرانی

استفاده از پاورپوینت مناسب و طراحی حرفه ایی آن برای جذب مخاطب اهمیت فراوانی دارد. اگر میخواهید از پاورپوینت در سخنرانی خود استفاده کنید ( البته این کار در برخی شرایط، مناسب نیست)  بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید.پاورپوینت مناسب باعث افزایش اعتماد در سخنوری میشود.

o       قاعده ۵ ˟۵ در فن بیان و سخنوری

هرگز نباید در هر اسلاید بیش از پنج خط و در هر خط بیش از پنج واژه داشته باشید. با بکارگیری این روش میتوانید مخاطبان را در سخنرانی جذب کنید.شما باید به عنوان سخنور ، متن کمتری در پاورپوینت خود قرار دهید تا تمرکز مخاطبان را روی خود حفظ کنید.

o       روبه روی مخاطبان بایستید

وقتی از پاورپوینت استفاه می کنید، روبروی مخاطبان بایستید. توضیح کامل روش ایستادن در مقاله اصلی آمده است.

o       لطفا چراغ ها را روشن کنید

وقتی از پاورپوینت استفاده می شود، باید صورت سخنور کاملا توسط نور روشن شود.این نکته را در سخنوری و فن بیان در نظر بگیرید.

o       پاورپوینت فقط یک وسیله ی کمکی است

پاورپوینت نباید کانون توجه سخنرانی باشد، بلکه سخنور باید کانون توجه باشد قبل از شروع سخنرانی چندین بار تمرین کنید و آموزش های گفته شده در سخنوری و فن بیان را در سخنرانی خود اعمال کنید.

o       منتظر حوادث غیر مترقبه باشید

برخی مواقع پاورپوینت یا سیستم عامل با اختلال مواجه میشود. یا پروژکتور خراب میشود. خود را برای اینگونه شرایط آماده کنید. تمرین زیاد سخنوری و فن بیان قبل از سخنرانی باعث میشود آمادگی لازم برای چنین شرایطی داشته باشید.

o       توجه همه را به خودتان و پیامتان جلب کنید

سعی کنید با حالات چهره و زبان بدن و ترکیب آن با سخنان خود مخاطبان را به سخنان خود جذب کنید. یکی از راه های موفقیت در سخنوری و فن بیان تمرین زبان بدن است.

·        برنامه ریزی برای سخنرانی یکسان

هر سخنور در هر شرایطی، سه نوع سخنرانی دارد: ۱-  سخنرانی ای که برای انجام آن برنامه ریزی کرده است. ۲- سخنرانی ای که به مخاطبان خود ارائه میدهد. ۳-  سخنرانی ای که بعد از اتمام سخنرانی خود آرزو داشت آنگونه باشد. شما باید با تمرین فراوان سخنوری و فن بیان به مرحله ایی رسیده باشید که هر سه این سخنرانی ها یکسان باشند.

·        به طور یکنواخت از نکته ای به نکته ای دیگر اشاره کنید

قبل از سخنرانی چندین بار سخنرانی خود را مرور کنید و آن را طوری طراحی کنید که نکات آن به هم پیوسته و مرتبط باشند. حتی میتوانید هنگام تمرین سخنوری و فن بیان خود از دوستی دعوت کنید تا سخنرانی شما را گوش دهد سپس از او بخواهید ایرادات شما را بگوید.

·        تکنیک های حافظه در سخنوری و فن بیان

یکی از روش های تمرین سخنوری و فن بیان برای ارائه یک سخنرانی بی نظیر استفاده از روش تقویت حافظه است. در این روش با استفاده از یک عبارت خاص یا مجموعه ای از حروف یا اعداد،مطالب سخنرانی خود را در ذهنتان طراحی می کنید.

برای مطالعه کامل مطالب گفته شده در بالا میتوانید به نکات مهم درفن بیان و سخنوری ۲ مراجعه کنید.

تمرین سخنوری و فن بیان با طراحی و برنامه ریزی مناسب

در این مقاله روشهای مختلف تمرین سخنوری و فن بیان و آمادگی برای یک سخنرانی جذاب ارائه میشود.

·        سخنرانی را با استفاده از یک واژه طراحی کنید

یکی از روشهای موثر برای تمرین سخنوری و فن بیان که توسط سخنوران بنام پیشنهاد میشود استفاده از یک واژه کلیدی برای سازماندهی سخنرانی است.به عنوان مثال واژه موفقیت ؛ حرف “م” مخفف مسئولیت پذیری ، حرف “و” مخفف وفاداری به اهداف و …می توانید این کار را برای هر واژه ی دیگری بکار ببرید. سعی کنید واژه انتخابی را مرتبط با موضوع سخنرانی خود انتخاب کنید.

·        نکات مهم را روی کارتهای شاخص بنویسید

یکی از بهترین روشهای آمادگی و تمرین سخنوری و فن بیان برای سخنرانی استفاده از کارتهای شاخص است. نکات اصلی را درشت، روی کارت های شاخص بنویسید.

·        در شروع کار برای گروه های کوچک سخنرانی کنید

اگر در حال تمرین سخنوری و فن بیان هستید در ابتدای کار میتوانید برای گروه های کوچک سخنرانی کنید. یا میتوانید از دوستان خود دعوت کنید و در بین آنها سخنرانی کنید.

·        قدم بزنید و صحبت کنید

یکی دیگر از روشهای تمرین سخنوری و فن بیان قدم زدن و راه رفتن و سخنرانی است.قدم بزنید و حین قدم زدن با استفاده از زبان بدن ، حرکات دست و چهره به جزئیات سخنرانی خود بپردازید.

·        به دنبال افراد مهم باشید

یکی از بهترین و مهم ترین روشهای سخنوری و فن بیان و آمادگی برای سخنرانی این است که افراد مهم در زمینه سخنرانی خود را پیدا کنید. زندگی نامه آنها را پیدا کنید ، سخنرانی ها و مقالات آنها را بخوانید و از مطالب آنها در سخنرانی خود استفاده کنید.

برای مشاهده کامل این مقاله میتوانید روی لینک نکات مهم سخنوری و فن بیان۳ کلیک کنید.

سخنوری و فن بیان و افزایش اعتماد بنفس و تسلط ذهنی

در این مقاله آموزش های در ارتباط با افزایش اعتماد بنفس و تسلط ذهنی مناسب در سخنرانی بیان میکنیم. برای یادگیری مناسب سخنوری و فن بیان از راهکارهای گفته شده در این مقاله به خوبی استفاده کنید.

·        بین بردن ترس از صبحت کردن در میان جمع

وقتی سخنرانی می کنید، هدفتان این است که با اعتماد بنفس از جایتان بلند شوید: خوش بین، آرام، همراه با احساس فوق العاده نسبت به خودتان.

o       ترس، اکتسابی است

ترسی که شما در بزرگسالی  از آن رنج می برید ، نتیجه تجارب و تقویت منفی دیگران و خودتان در دوران کودکی است. چون این ترس ها از جمله ترس از سخنرانی کردن بر اثر شرایط محیط به شما القا شده اند بنابراین میتوانید آنها را از بین ببرید و فراموش کنید.

o       کودکان حساس، والدین حساس تر

اکثراً کودکان در کشور ما به طور مداوم معرض انتقاد مخرب یا دریغ کردن عشق قرار می گیرند و در دوران بزرگسالی به ایده های دیگران و نظر آنها در مورد خودش به شدت اهمیت می دهند. یکی از عوامل مهم عدم اعتماد بنفس و ترس از صحبت کردن در مقابل دیگران رفتار گذشته ما در مقابل کودکانمان است. میتوانید با تمرین مکرر سخنوری و فن بیان این نوع ترس را درخود ریشه کن کنید.

·        با پیامتان شروع کنید

سخنرانی کردن در میان جمع با پیامی شروع می شود که میخواهید مردم آن را بشنوند.چگونگی گفتن این پیام بسیارمهم است.

هنگام آماده شدن برای سخنرانی و تمرین سخنوری و فن بیان ابتدا این سوال را از خود بپرسید که ؛ من چه پیامی میتوانم در آغاز سخنرانی به مخاطبان خود بگویم که بسیار مهم است. چنین بار آن پیام را با صدای بلند تکرار کنید و از زبان بدن برای رساندن درست پیام به مخاطبان استفاده کنید.

·        از صمیم قلب صحبت کنید

هنگام سخنرانی برای مخاطبان از صمیم قلب صحبت کنید. باید خودتان به طور کامل به سخنان خود اعتماد داشته باشید تا بتوانید مخاطبان خود را جذب کنید.

·        مخاطبان، طرفدار شما هستند.

به این نکته دقت داشته باشید که مخاطبان برای شنیدن سخنان شما به محل سخنرانی آمده اند بنابراین ترس را فراموش کنید و با اعتماد بنفس برای سخنرانی برخیزید.

چگونه اعتماد بنفس را در سخنوری و فن بیان افزایش دهیم

برای غلبه بر ترس و نگرانی هنگام سخنرانی کردن، روشهای به شما معرفی میشود که میتوانید از آنها هنگام تمرین سخنوری و فن بیان از آنها استفاده کنید.

o       برای تمرین سخنوری و فن بیان با خودتان صحبت کنید

یکی از راههایی که برای افزایش مهارت سخنوری و فن بیان خود میتوانید از آن استفاده کنید این است که با خودتان صحبت کنید. جلوی آینه بایستید و این کار را انجام دهید.سعی کنید از جمله های مثبت استفاده کنید.

o       یادگیری سخنوری و فن بیان با تجسم کردن

اگر میخواهید در سخنوری و فن بیان و سخنرانی پیشرفت کنید سعی کنید ابتدا آن را در ذهن خود تجسم کنید. با این کار ضمیر ناخودآگاه خود را برای پیشرفت خارجی آماده میکنید.

برای دیدن و مطالعه کامل این مقاله میتوانید روی لینک اعتماد بنفس و تسلط ذهنی در سخنوری و فن بیان کلیک کنید.

خلاصه مقالات اشاره شده در این صفحه تنها بخشی از مطالب رایگان ستایش مدیا در زمینه سخنوری و فن بیان ، سخنرانی است. برای مشاهده کامل مطالب آموزشی به آموزش فن بیان و سخنوری مراجعه کنید.

منبع: فن بیان و سخنوری

رعایت نکات گفته شده و تمرین مکرر به  افزایش توانایی شما در فن بیان و سخنوری  کمک میکند.

برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید..

 

۵,۰۵۸ مجموع بازدیدها, ۱ بازدیدهای انجام گرفته امروز