آموزش فن بیان در سخنرانی

آموزش فن بیان در سخنرانی

در پست آموزشی قبلی ۹ اصل یادگیری فن بیان در سخنرانی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. در ادامه آموزش های ستایش مدیا در زمینه فن بیان و سخنوری در این قسمت از آموزشها نکات ، اصول و روشهای مختلف فن بیان در سخنرانی را ارائه میکنیم .برای مشاهده کامل آموزش های فن بیان و سخنوری روی لینک آموزش فن بیان و سخنوری کلیک کنید. در ادامه با ما همراه باشید؛

انگیزه مخاطبان برای شرکت در سخنرانی

بکوشید که از انگیزه ها و خواسته های شنوندگان خود اطلاع کافی داشته باشید تا سخنان شما با این انگیزه ها و خواسته ها تناسب لازم را داشته باشند.

مثلاَ اگر می دانید که مخاطبانتان خواستار مسائل ((اخلاقی)) هستند‏،  برای آنان مسائل «اخلاقی» را مطرح و بازگو کنید. چنانچه می دانید که مخاطبان شما خواهان مباحث «هنری» هستند، از «هنر»برای آن سخن بگویید.

سعی کنید که با ظرفیت روحی و روحیات شنوندگان خود آشنا شوید و متناسب با آن سخن بگویید تا از نظر فن بیان و سخنوری توانا به نظر برسید.  مثلاَ اگر ظرفیت روحی آنان با «مسائل عرفانی»متناسب نیست، از پرداختن به این گونه مسائل خودداری ورزید و یا پس از زمینه سازی های لازم و فراوان، به آنها بپردازید.

اهمیت ظاهر سخنران

یکی از مواردی که توجه و علاقه شنوندگان را در فن بیان و سخنوری به خود جلب می کند، خوش تیپی و خوشرویی و خوشخویی سخنران است. از اینرو، با ظاهری آراسته، لباس پاکیزه، بدنی معطر، چهره ای گشاده و لبانی متبسم به سوی کرسی سخن گام بردارید و با اخلاقی خوش سخن بگویید.

آمادگی برای شرایط مختلف هنگام سخنرانی

* باید در فن بیان و سخنوری آن چنان ورزیده باشید که اگر به شما بگویند در ده دقیقه سخنرانی کنید، بتوانید، و چنانچه به شما بگویند در صد دقیقه سخنرانی نمایید، باز هم بتوانید.

* اگر بیمار هستید و به عنوان مثال سرما خورده اید، یا سخنرانی نکنید، و یا به شنوندگان خود، در آغاز سخنرانی تان مثلاَ چنین بگـویـید، «از اینـکه سـرما خورده ام و سینه ام گرفته است، از شما حضار گرامی عذر می خواهم. امیدوارم که به بزرگواری خودتان مرا عفو بفرمایید»، و سپس سخنرانی خود را آغاز نمایید تا بیماریتان سخنان شما را تحت الشعاع خود قرار ندهد.

آموزش فن بیان با تقلید از سخنرانی دیگران

چنانچه در سبک و شیوه سخنرانی از کسی ؛  مثلاَ از «مرحوم فلسفی» یا «شهید مطهری» و … تقلید می کنید و در آغاز راه سخنوری هستید، این کار مانعی ندارد، ولی بکوشید که به مرور زمان، آن را ترک نمایید و خودتان دارای سبک و شیوه ای خاص در فن بیان و سخنوری شوید، زیرا اگر همانند شیوه «مرحوم کافی» و حتی بهتر از ایشان سخنرانی کنید، مخاطبانتان بهترین جمله ای که در حق شما خواهند گفت این است: «فلانی نظیر مرحوم کافی»و به سبک او سخنرانی می نماید.»

بی طرفی در سخنرانی

* در کرسی سخن، بر اساس حب و بغض شخصی، سخنان و افکار دیگران را رد نکنید. به طور مثال، اگر می خواهید سخنان و افکار کسی را که در جناح فرهنگی یا سیاسی مخالف شماست، نقد و رد بکنید، ببینید آیا واقعاً چنانچه همین شخص در جناح موافق باشید، همین کار را نیز می کردید یا اینکه از عیب و ضعف او گذشت می نمودید و روی آن سرپوش می گذاشتید.

* بایسته است که ابعاد و جوانب مختلف سخنان خود را در نظر بگیرید و عکس العملهای گوناگون در مورد موضوع و محتوای سخن خود را بسنجید و در هر صورت  سنجیده سخن بگویید.

مثلاَ آمار و اعداد مربوط به یک موضوع را یا سنجیده و دقیق بگویید و یا از  ذکر آن خودداری کنید و به جای عدد، به کلماتی از قبیل «جمعیتی بسیار»، «عده ای زیاد»، و «تعدادی فراوان» بسنده نمایید و به جای اینکه بگویید: «در مراسم تشییع «دکتر حمیدی» هزارها تن شرکت کردند»، بگویید در مراسم تشییع «دکتر حمیدی» «جمعیتی بسیار شرکت کردند»،

یادگیری فن بیان با غلبه بر استرس در سخنرانی

* داشتن ترس و لرز، دلهره، ضربان شدید قلب و تکان خوردن دست و پا در آغاز سخنوری امری طبیعی است. از اینرو، یأس را به خود راه ندهید و فن بیان و سخنوری را آنقدر تجربه و تمرین کنید تا این ترس و دلهره شما کاملاَ از بین برود و یقین بدارید که از بین خواهد رفت.

عدم شکست نفسی و مبالغه در سخنرانی

شایسته است که برتری علمی و یا ویژگیهای دیگر خود را به رخ شنوندگانتان نکشید و خویشتن را برتر از آنان ندانید. به طور نمونه، به شنوندگان خود نگویید: «من که بیشتر از شما درس خوانده ام؛ من که بیشتر از شما در دانشگاه بوده ام: من که مجتهد هستم؛ من که فوق تخصص دارم به شما می گویم که این کار را بکنید».

از سوی دیگر نیز در سخنرانی های خود هرگز شکسته نفسی نکنید، مگر آنکه ضرورتی در این کار باشد. مثلاَ به مخاطبان خود نگویید: «من که سوادی ندارم؛ من که کاره ای نیستم؛ من که پشیزی ارزش ندارم؛ کسی که برای من تره هم خرد نمی کند». و باید توجه داشته باشید که شکسته نفسی همواره بر تواضع گوینده آن حمل نمی گردد و گاه جلوه هایی از تکبر و ریاکاریهای ظریف و خفیف نیز در آن دیده می شود.

* تفاوت نداشتن جمعیت زیاد یا کم شنوندگان برای سخنران از نشان های اخلاص اوست و طبق آیه ۳۲  سوره «مائده» و احادیث مربوط به آن، اگر کسی یک شخص را هدایت کند، همانند آن است که جامعه ای را هدایت کرده است. اگر در حال حاضر در حال تمرین فن بیان و سخنوری هستید سعی کنید این نکته را در سخنرانی های خود در نظر بگیرید.

اطلاعات کافی در ارتباط با موضوع سخنرانی

توجه داشته باشید که دانش و اطلاعات شما باید بیش از مدت سخنرانی تان در هر جلسه باشد تا در پایان سخنرانی خود کم نیاورید و در دام کش دادن سخنان خویش و تکرار مطالب گرفتار نیایید.

مثلاَ اگر به طور معمول برای یک جلسه سخنرانی باید پنجاه صفحه مطالعه شود، شما ۱۰۰ صفحه مطالعه کنید.با این کار توانایی فن بیان خود در سخنرانی را افزایش میدهید.

اعتماد بنفس در سخنرانی

برای سخن گفتن جرأت و اعتماد به نفس و آمادگی کامل داشته باشید و با اعتماد و آرامش کامل سخنرانی کنید. از اینرو، هیچ گاه از بالا بردن سطح علمی و اجتماعی شنوندگان و یا جمعیت فراوان آنان نهراسید.

توانایی تفهیم مطالب موضوع سخنرانی

باید قدرت تفهیم مطالب را در خود افزایش دهید و این امر، بویژه در مواردی که محتوای سخن شما علمی و پیچیده تر است، ضروری تر است. از راههای تفهیم مطلب، آشنایی با «مثال» ها و «داستان» های متناسب با موضوع سخنرانی و بکارگیری آنهاست.

بطور مثال، اگر می خواهید بگویید گاه ضرورت اقتضا می کند که «ولی فقیه» برای حل مشکلات و معضلات اجتماعی ـ تا  هنگام وجود آن ضرورت ـ فراتر از قانون عمل نماید که البته عین عمل به قانون است، آن را به پلیسی مثال بزنید که گاه ضرورت می بیند و ناچار می شود برای حل مشکلات ترافیک، با اینکه چراغ راهنمایی یک سوی خیابان قرمز است، به خودروهای آن سو اجازه عبور دهد.

خارج نشدن از موضوع سخنرانی

دقت کنید که از موضوع سخنرانی خود خارج نشوید و به مسائل متفرقه نپردازید.

یکی از موارد خارج شدن از موضوع، هنگامی است که شما خاطره یا داستان و یا واقعه ای مربوط به آن موضوع را برای شنوندگان خود نقل می کنید، ولی از آنجا به یاد مطلب دیگری می افتید و در نتیجه به مطالب خارج از موضوع سخنرانی تان می پردازید به گونه ای که گاه فراموش می نمایید درباره چه موضوعی سخن می گفتیم و از مخاطبان خود می پرسید: «درباره چه موضوعی سخن می گفته اید»یا «چه مطلبی را می گفتیم» و یا «کجا بودیم»! ، اساتید فن بیان و سخنوری هیچ وقت اینگونه نیستند.

احترام به مخاطبان

در سخنرانی به شخصیت شنوندگانتان احترام بگذارید و با سخنان و برخوردهای خود، آنان را کوچک نشمرید و تحقیر نکنید، زیرا شنوندگان از ارکان اصلی و اساسی در سخنوری هستند.

مثلاَ به آنان نگویید: «آنچه را من برای شما می گویم، مدتها طول خواهد کشید تا شما آنها را درک کنید و بفهمید.»و یا به آنان نگویید: «من اینجا آمده ام تا شما را آدم کنم»و یا «من در این جلسه شرکت کرده ام تا به شما بفهمانم که …»

رعایت نکات گفته شده و تمرین مکرر به  افزایش توانایی شما در فن بیان و سخنوری  کمک میکند. در آموزشهای بعدی نکات بیشتری در ارتباط با فن بیان و سخنوری ارائه خواهیم کرد ؛ در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

۹,۹۳۱ مجموع بازدیدها, ۳ بازدیدهای انجام گرفته امروز