جذب مخاطب در فن بیان و سخنوری 1

جذب مخاطب در فن بیان و سخنوری ۱

جذب مخاطب در فن بیان و سخنوری ۱

 

در ادامه آموزش های قبل ستایش مدیا در زمینه فن بیان و سخنوری در این قسمت از آموزشهای فن بیان و سخنوری نکات باقیمانده در ارتباط با جذب مخاطبان در یک سخنرانی را مورد بحث و بررسی قرار میدهیم.برای مشاهده کامل آموزش های فن بیان و سخنوری رو لینک آموزش فن بیان و سخنوری کلیک کنید. در ادامه با ما همراه باشید؛

زمانی که حرف از فن بیان به میان می‌آید بسیاری از افراد تصور می‌کنند که منظور و مخاطب این حرف‌ها فقط سخنران‌ها هستند. اما حقیقت کاملا متفاوت است و باید با این موضوع کنار آمد که: “اگر در اجتماع زندگی می‌کنید، قطعا به فن بیان خوب نیاز دارید.”

فن بیان یعنی اینکه بتوانید از تمام اجزای ارتباطی خود استفاده کنید و بهترین پیام را به مخاطبانتان ارسال کنید و دقیقاً آنچه مورد نیازتان است را دریافت کنید. در این مقاله آموزشی سعی شده مطالب بر اساس مطالعات و تجربیات در زمینه فن بیان با شما در میان گذاشته شود.

چرا فن بیان و سخنوری اهمیت زیادی دارد؟

اگر در اجتماع زندگی می‌کنید، قطعاً به فن بیان خوب نیاز دارید. اما شاید در همین ابتدای کار با آن موافق نباشید. اجازه دهید کمی در مورد فن بیان صحبت کنیم و بیایید که یک روز معمولی “آقای کم‌حرف” را با هم مرور کنیم.

آقای کم‌حرف صبح از خواب بیدار می‌شود، همسر و فرزندش را صبح می‌بیند و در ابتدای صبح به آنها صبح بخیر می‌گوید و پس از صبحانه به محل کارش می‌رود. در محل کار با همکارانش صحبت می‌کند و در ساعاتی از روز با مشتریان شرکت در حال گفت‌وگو است. گاهی نیاز است که با مسئولین بالا دست خود یا همتای خودش در سازمانی دیگر مذاکره کند و پس از پایان ساعت کاری به کلاس زبان برود و در کلاس فعالیت کند و سوالات خود را بپرسد و شاید باید کمی هم انگلیسی برای همکلاسی‌های خود صحبت کند. آقای “کم‌حرف” بعد از کلاس برای خرید به یک مغازه می‌رود و در آنجا برای خرید با قیمت پایین‌تر کمی چانه می‌زند و در نهایت به خانه بر می‌گردد و….

منظور از ارائه چنین داستانی، بیان موقعیت‌های مختلفی است که افراد در زندگی خود ناچار به استفاده از بیان خود هستند. موقعیت‌هایی که اگر فن بیان خوبی داشته باشیم، می‌توانند یک فرصت فوق‌العاده را برای ما به ارمغان بیاورند و اگر نه….

خلاصه کلام این که: اگر هر شرایطی داشته باشید، زمان‌های بسیار زیادی را مشغول استفاده از فن بیان خود هستید و از همین رو ضروری است که بهترین فن بیان را داشته باشید تا اولاً همه از هم‌صحبتی با شما لذت ببرند و در درجه دوم، شما نیز به مقاصد خود برسید و انسان موفقی باشید. اگر نگاهی به انسانهای موفقی که تاریخ آنها را به یاد میسپارد بیاندازید، می‌بینید که همه و همه از بیان خوب و در نتیجه کاریزمای فوق‌العاده‌ای برخوردار بودند.

کاری کنید که آنها با همدیگر صحبت کنند.

میتوانید از مخاطبان بخواهید به طرف فردی که کنارشان است برگردند تا درباره نکته خاصی با هم گفت و گو کنند.

هرکاری که از مخاطبان بخواهید- البته هر کار منطقی- آنها انجام خواهند داد. اگر با اعتماد به نفس از آنها بخواهید کاری را انجام بدهند دستورات و رهبری شما را به راحتی آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با مطرح کردن یک مشکل شروع کنید.

میتوانید سخنرانی را با مطرح کردن مشکلی شروع  کنید که باید حل شود. اگر همه به صورت مشترک چنین مشکلی داشته باشند، بلافاصله تمام توجه مخاطبان را جلب خواهند کرد.

یک جمله بگویید، یک سوال بپرسید.

میتوانید در شروع سخنرانی یک جمله قانع کننده بگویید سپس یک سوال بپرسید. پس از این که  جواب سوالتان را گرفتید سوال دیگری بپرسید. این کار بلافاصله مخاطب را در روند سخنرانی دخیل می کند و باعث می شود آنها به تمام صحبتهای شما گوش کنند.

هروقت سوالی می پرسید و سپس چند ثانیه مکث می کنید تا مخاطبان سوال را تجزیه و تحلیل کنند، تسلط کامل بر آنها به دست میآورید. حقیقت این است: فردی که سوال می پرسد، مکالمه و حتی افرادی را که به سوال جواب می دهند کنترل می کند.

حتی اگر مخاطبان با صدای بلند جواب ندهند، نمیتوانند جلوی خودشان را بگیرند و جواب سوال را ندهند.

با یک داستان شروع کنید.

میتوانید سخنرانی تان را با یک داستان شروع کنید. بعضی از واژه های بانفوذ برای جلب توجه مخاطبان عبارتند از: «روزی روزگاری…».

مردم از دوران طفولیت و کودکی به داستان علاقه دارند. وقتی با عبارت «روزی روزگاری…»شروع می کنید، به مخاطبان می گویید میخواهید داستان تعریف کنید. شنوندگان بلافاصله مینشینند، ساکت می شوند، و درست مثل بچه هایی که دور آتش جمع می شوند، آماده شنیدن صحبتهای شما می شوند. وقتی سمینارهای یک روزه برگزار می کنم و میخواهم کاری کنم که مخاطبان پس از استراحت، دوباره روی صندلی هایشان بنشینند، با صدای بلند می گویم:«روزی روزگاری مردی در همین شهر زندگی می کرد…».

وقتی این کلمات را بیان می کنم، مخاطبان بلافاصله به صندلی هایشان برمگیردند و با توجه کامل  بقیه داستان را گوش می کنند.

پل بسازید

یکی از مهمترین ارکان شروع سخنرانی، ایجاد یک پل ارتباطی بین خودتان و مخاطبان است. با اشاره به یکی از نکات مشترک خودتان و مخاطبان شروع کنید.

وقتی چند دقیقه ای صرف ساختن پل مشترک بین خودتان و مخاطبان می کنید، بلافاصله آنها را طرفدار خود می کنید. آنها شما را «یکی از خودشان » می دانند، درمقابل صحبتها و نظرات شما پذیراتر می شوند، اشتباه شما را راحت تر می بخشند و احساس می کنند شما به دلیل پیش زمینه مشترکتان با آنها، دارای معلومات بیشتر و خوش برخوردتر هستید.

درباره خودتان به آنها بگویید.

من اغلب مواقع، سخنرانی هایم را برای گروههای تجاری، فروش یا کارآفرینی را با این جمله شروع می کنم: «من کارم را قبل از این  که از دبیرستان فارغ التحصیل شوم شروع کردم. خانواده فقیری داشتم. باید به تنهایی و بدون کمک دیگران به هر موفقیتی که میخواستم می رسیدم.»

جالب است، پس از سخنرانی هایی که با چنین عبارتی شروع می شوند، تعداد زیادی از مخاطبان نزدیک میآیند و می گویند آنها هم چنین تجربه ای داشته اند. آنها توانستد بلافاصله با من احساس همدردی کنند، چون آنها هم مثل من کارشان را با مدارک پایین و سرمایه محدود شروع کرده اند. در نتیجه، حتی اگر سمینار تمام روز طول بکشد، آنها بقیه سخنرانی ام را راحت تر می پذیرند و فکر می کنند تمام حرف هایی کم می گویم در مقایسه با افرادی که سخنرانی شان با اشاره به پیش زمینه موفق شروع می کنند، معتبر تر و قابل اعتماد تر است. ایجاد چنین پلی به شما کمک می کند مخاطبان را طرفدار خودتان کنید.

جمع بندی نکات جذب مخاطب در فن بیان و سخنوری

توانایی سخنرانی تاثیر گذار برای مخاطبان یک مهارت اکتسابی است. آگاهی از چگونگی سازماندهی، معرفی و چگونگی ورود به  سن می تواند در موفقیت یا شکست سخنرانی شما نقش بسزایی داشه باشد. می توانید با یافتن راههایی برای شروع سخنرانی با اشتیاق، صمیمیت، و یا تاثیر بیشتر، کاری کنید که ۳۰ ثانیه بعد از شروع سخنرانی، مخاطبان تحت تسلطتتان باشند. این هدف شماست.

رعایت نکات گفته شده و تمرین مکرر به  افزایش توانایی شما در فن بیان و سخنوری  کمک میکند ، در آموزشهای بعدی نکات بیشتری در ارتباط با فن بیان و سخنوری ارائه خواهیم کرد ؛ در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

 

 

۱۲,۹۲۱ مجموع بازدیدها, ۳ بازدیدهای انجام گرفته امروز

2 دیدگاه

  1. Pingback: جذب مخاطب در سخنرانی 2 | سایت جامع

  2. Pingback: جذب مخاطب در سخنرانی 1 | سایت جامع

پاسخ دهید