فن بیان و سخنوری نکات مهم سخنرانی

فن بیان و سخنوری نکات مهم سخنرانی

فن بیان و سخنوری نکات مهم سخنرانی

در ادامه آموزش های قبل ستایش مدیا در زمینه فن بیان و سخنوری در این قسمت از آموزشهای فن بیان و سخنوری نکات مهم  هنگام سخنرانی را مورد بحث و بررسی قرار میدهیم.برای مشاهده کامل آموزش های فن بیان و سخنوری روی لینک آموزش فن بیان و سخنوری کلیک کنید. در ادامه با ما همراه باشید؛

نکات هنگام سخنرانی

* در جایی بایستید یا بنشینید که شنوندگان، شما را ببینند و صدایتان را بشنوند تا با استفاده از روش سمعی بصری، بر شنوندگان خویش تأثیر بگذارید. مثلاً مواظب باشید پشت تابلو یا نوشته و یا دسته گلی که روی میز و تریبون سخنرانی تان گذاشته اند، قرار نگیرید و پنهان نشوید.
* در صورت امکان، میکروفون را به دست نگیرید و آن را در جای مناسبی ثابت نگه دارید تا با آسودگی خاطر، سخنرانی کنید.
* مواظب باشید که با جیبهای برآمده و یا پر از کاغذهای یادداشت، سخنرانی نکنید. این امر ممکن است که یا توجه شنوندگان را به سوی خود جلب نماید و یا مورد تمسخر ذهنی آنان شود.
* می توانید یادداشتهای سخنرانی تان را همراه خود داشته باشید، ولی آنها را به گونه ای کنار میز یا تریبون سخنرانی خود بگذارید که در معرض دید مخاطبانتان قرار نگیرند.
* اگر یکی از شخصیتها یا بزرگان، به مجلس سخنرانی شما وارد شوند و توجه شنوندگان را به سوی خود جلب کردند، مواظب باشید که اختیار مدیریت مجلس را از دست ندهید و در صورت لزوم، احترام لازم را به ایشان بگذارید. مثلاً می توانید از شنوندگان خود بخواهید که یک صلوات بفرستند.
* اگر در بین سخنرانی تان نوشته ای به دست شما دادند، سعی کنید بدون مکث و وقفه در سخن گفتن، آن را برای خود بخوانید و چنانچه باید درباره آن سخنی بگویید و یا توضیحی بدهید، در همان هنگام و یا در فرصتی که مناسبتر است، این کار را انجام دهید.
* چنانچه شخصی در میان سخنرانی، از شما سئوالی کرد، در صورت امکان و ضرورت و با در اختیار گرفتن مدیریت جلسه، آن سئوال را پاسخ دهید و در غیر این صورت، به آن شخص بگویید که پس از سخنرانی، پاسخ سئوالش را خواهید داد.
* اگر هنگام سخنرانی، مطلب بعدی خود را فراموش کردید، مطلب قبلی آن را تکرار کنید و برای شنوندگانتان شرح دهید و ضمن این کار، به جستجوی مطلب بعدی در ذهن خود بپردازید تا آن را به یاد آورید. این امر در خواندن مصراعها و یا بیتهای بعدی یک شعر، فراوان پیش می آید.
* اگر در محل سخنرانی شما یا بیرون از آن، اتفاقی افتاد، آن را به گونه ای با سخنرانی تان ارتباط دهید یا در محل آن بکوشید و یا حواس شنوندگان را به سوی سخنان خود جلب کنید. مثلاً چنانچه صدای رعد و برق، توجه شنوندگان را به سوی خود جلب کرد، می توانید چنین بگویید: «امیدواریم لطف الهی شامل حال ما شود و این رعد و برق، به باران رحمت الهی تبدیل گردد و کشاورزان ما را نیز خوشحال کند.»
* جز در موارد ضرورت،  سعی کنید از کلمه «من» کمتر استفاده نمایید و به جای آن، کلمه «ما» را به کار گیرید تا بر تکبر و خودبزرگ بینی شما حمل نشود و سخنانتان را کم تاثیر و یا با تأثیر نکند. به طور نمونه، به جای اینکه بگویید: «من با فساد اخلاقی در این منطقه مبارزه خواهم کرد»، بگویید: «ما با فساد اخلاقی در این منطقه مبارزه خواهیم کرد.»
* گاهی نگاه کردن به ساعت از سوی شنوندگان و جابه جا شدن آنان در جای خود و بستن دفتر و کتابهایشان با صدای بلند، نشان دهنده خستگی آنان است. پس، یا با ایجاد تنوع در سخنانتان، خستگی شان را برطرف نمایید و یا اصلاً  بهتر است به سخنان خود ادامه ندهید و سخنرانی تان را به پایان برید.

مواد سخنرانی در فن بیان و سخنوری

* برای سخنرانی خود، مواد و مصالح لازم را تهیه و پی ریزی کنید تا سخن شما از استحکام بیشتری برخوردار گردد. مواد مورد استفاده در سخنرانی می تواند از این مواد باشد:
آیات؛روایات؛ اصول منطقی و قواعد عقلی؛ قوانین علمی و تجربی؛ اشعار؛ تمثیلات؛ ضرب المثلها؛ سخنان بزرگان دین و دانش؛ لطایف و ظرایف؛ آمار و اخبار.
* دقت کنید آیات، روایات، اصول عقلی، قوانین علمی، اشعار، داستانها و مانند آن را که در سخنرانی تان مورد استفاده قرار می دهید، با موضوع و محتوای سخنرانی شما مطابقت داشته و مناسب باشند.
* مواظب باشید اشعاری را که در سخنرانی تان می خوانید، از نظر محتوا، چینش، وزن، قافیه، تلفظ، سراینده و مانند آن صحیح باشند.

* داستانهای مطرح شده در سخنرانی باید از نظر محتوا، درست و از نظر مدرک و مأخذ، معتبر باشند. به طور نمونه، داستان «جزیره خضراء: محل زندگانی امام زمان(ع)» به آن گونه ای که در برخی از کتابها نقل شده، طبق نظر شماری از بزرگان و محققان، هم از نظر محتوا مخدوش است و هم از نظر مأخذ نامعتبر است.
* بکوشید داستانی را که در سخنرانی تان نقل می کنید، آن قدر طولانی نباشد تا قسمت عمده سخنانتان را در بر گیرد؛ بلکه داستان نقل شده را به صورت مختصر و مفید و به دور از حشو و زوائد نقل نمایید.
* از داستانهایی استفاده کنید که جالب، تازه، نکته دار و انگیزه برانگیز باشند. به گونه ای که شنونده همواره در پی آن باشد تا دنباله داستان را بشنود و فرجام آن را بداند.
* داستانهایی را که در سخنرانی نقل می کنید، گاهی از سه مرحله و قسمت «مقدمه»،«اوج» و «فرود» تشکیل می شود. توجه به این نکته و رعایت آن در سخنرانی شایسته است.
* اگر آمار و اخباری را در سخنرانی خود مطرح می کنید، توجه داشته باشید که صحیح و دقیق و معتبر باشند. و چنانچه از لطیفه ها و مطایبه هایی در سخنان خویش استفاده می نمایید، مواظب باشید که رکیک و سخیف و مستهجن نباشند.
* از ضرب المثلهایی استفاده نمایید که اغلب مخاطبانتان با معنا و کاربرد آن آشنا باشند. مثلاً می خواهید بـگوییـد کـه مقصود و مراد ما در کنارمان است و ما از آن بی خبریم، بگویید: «آب در کوزه و ما تشنه لـبان می گردیم»، تا اغلب و یا همه شنوندگان شما از این ضرب المثلی که به کار گرفته اید، مقصود و مراد شما را دریابند.

رعایت نکات گفته شده و تمرین مکرر به  افزایش توانایی شما در فن بیان و سخنوری  کمک میکند ، در آموزشهای بعدی نکات بیشتری در ارتباط با فن بیان و سخنوری ارائه خواهیم کرد ؛ در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

 

۱۰,۰۰۱ مجموع بازدیدها, ۷ بازدیدهای انجام گرفته امروز

1 دیدگاه

  1. Pingback: 7 نکته فن بیان | سایت جامع

پاسخ دهید