نکات مهم در فن بیان و سخنوری 2

نکات مهم در فن بیان و سخنوری ۲

در قسمت قبل برخی از نکات مهم در فن بیان و سخنوری را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. برای مراجعه به آموزش قبل میتوانید روی لینک نکات مهم در فن بیان و سخنوری ۱ کلیک کنید، در این آموزش ادامه نکات را بیان میکنیم .این آموزش ها به صورت سلسله مراتبی است. سعی کنید تمام آموزش ها را مطالعه کنید. برای ارتقاء فن بیان و سخنوری خود تمام نکات گفته شده در این آموزش ها را به صورت مرتب و روزانه تمرین کنید ، تا ملکه ذهن شوند. شما را به خواندن ادامه نکات مهم در فن بیان و سخنوری دعوت میکنیم.

پاورپوینت در سخنرانی

استفاده از پاورپوینت به چند عامل بستگی دارد. در سخنرانی حرفه ای، عبارت معروفی وجود دارد، «مرگ با پاورپوینت». بسیاری از سخنرانان در سخنرانی هایشان به اندازه ای از پاوروینت استفاده می کنند که وقتی روی پرده نمایش از نکته ای به نکته ای دیگر می روند، شخصیت و محتوای صحبت هایشان از بین می رود. اگر قصد دارید از پاورپوینت استفاده کنید – البته این کار در برخی شرایط، مناسب است – بهتر است از چند قاعده پیروی کنید.

قاعده ۵ ˟۵ در فن بیان و سخنوری

در وهله اول، هرگز نباید در هر اسلاید بیش از پنج خط و در هر خط بیش از پنج واژه داشته باشید. این کار مخاطبان را منحرف و حتی سردرگم می کند. هنگام سخنرانی در یک اتاق کوچک یا برای گروه کوچکی می توانید از خطوط و یا واژه های بیشتری استفاده کنید.

مهم نیست میخواهید به چند نکته اشاره کنید، باید هر نکته را درست وقتی که درباره آن سخن میگویید نمایش دهید.هرگز این اشتباه را نکنید که تمام اسلایدها را با هم نشان بدهید، چون مخاطبان مشغول خواندن انها می شوند و به سخنان شما اهمیت نمیدهند.

 

روبه روی مخاطبان بایستید.

دوم این که، وقتی از پاورپوینت استفاه می کنید، روبروی مخاطبان بایستید. باید لپ تاپتان را جلوی خودتان بگذارید تا چیزی را که روی پرده پشت سرتان است ببینید. وقتی روی لپ تاپ برای نمایش اسلایدها کلیک می کنید، به مخاطبان نگاه کنید و تمام مدت با انها صحبت کنید. فراموش نکنید که چهره شما مهم ترین رکن در سخنرانی است. در حالی که واژه ها روی پرده هستند، چشمان مخاطبان از صورت شما به پرده و برعکس حرکت می کند؛ مانند تماشاچیان در بازی تنیس. بنابراین وقتی به نکته ای روی صفحه اشاره می کند دکمهB  را که روی لپ تاپ است فشار دهید تا صفحه خالی شود.

لطفا چراغ ها را روشن کنید.

وقتی از پاورپوینت استفاده می کنید، باید صورت تان کاملا توسط نور روشن شود. وقتی می بینم مدیران ارشدی که مسافت زیادی را پشت سر گذاشته و زمان زیادی را صرف سخنرانی می کنند اما در تاریکی قرار می گیرند تا حداکثر نور به پرده نمایش و پروژکتور اختصاص یابد، و در نتیجه مخاطبان نمیتوانند او را ببینند و با او ارتباط برقرارکنند، متاسف می شوم.

پاورپوینت فقط یک وسیله ی کمکی است.

از پاورپوینت فقط به عنوان یک وسیله ی کمکی یا تکیه گاه استفاده کنید. این وسیله نباید کانون توجه سخنرانی باشد، بلکه شما باید کانون توجه باشید و پاورپوینت فقط باید به شما  کمک کند نکات را با وضوح بیشتری برای مخاطبان بیان کنید.

استفاده از پاورپوینت را تمرین کنید. قبل از شروع سخنرانی سه تا پنج بار تمرین کنید.  تمرین نهایی را هم انجام بدهید تا مطمئن شوید پاورپوینت و پروژکتور درست نصب شده اند و بدون ایراد کار می کنند.

منتظر حوادث غیر مترقبه باشید.

احتمالا شرایطی را  دیده اید که تمام سخنرانی به کمک پاورپوینت برگزار می شود، اما ناگهان پاورپوینت با اختلال مواجه می شود. سخنران بلند می شود، چند بار کلیک می کند، اما اتفاقی نمی افتد. مردم به طرف سن هجوم می برند تا با دستگاه ور بروند و آن را تعمیر کنند. سپس تکنسین را که در جای دیگری از هتل است، مطلع می کنند. کل سمینار یا سخنرانی متوقف می شود و همه با چهره هایی مضحک و خنده دار اطراف سن می ایستند. تمرین نهایی قبل از شروع سخنرانی به شما کمک می کند مطمئن شوید چنین شرایطی رخ نمیدهد.

توجه همه را به خودتان و پیامتان جلب کنید.

در هر صورت وقتی از پاورپوینت استفاده می کنید، سخنرانی تان را با یک جمله تاثیرگذار و واضح شروع کنید تا زمینه فراهم شود. سپس می توانید برای نشان دادن اعداد، نکات و روابط مهم از پاورپوینت استفاده کنید. وقتی کارتان با پاورپوینت تمام شد، پرده نمایش را خالی و صحبت های خود را با تاکید برحالت چهره و پیام شفاهی خود تمام کنید.

برنامه ریزی برای سخنرانی یکسان

هر سخنران در هر شرایطی، سه سخنرانی دارد: اول، سخنرانی ای که برای ارائه آن برنامه ریزی می کند. دوم، سخنرانی ای که وقتی جلوی مخاطبان میایستد ارائه می دهد. سوم، سخنرانی ای که وقتی در راه بازگشت به خانه درباره آن فکر می کند  و آرزو می کند می توانست ارائه بدهد.

بهترین نوع سخنرانی، زمانی است که سخنرانی  که برنامه ریزی کرده اید، سخنرانی ای که ارائه کرده اید و سخنرانی که آرزو می کنید می توانستید ارائه بدهید، همگی یکی باشند.این موضوع باعث می شود لذت و رضایت عمیق تری را تجربه کنید.

به طور یکنواخت از نکته ای به نکته ای دیگر اشاره کنید.

هنگام طراحی و برنامه ریزی برای سخنرانی تان، انتقال از نکته ای به نکته دیگر را طوری طراحی کنید که برای مخاطبان مشخص باشد که صحبت درباره ی یک نکته به پایان رسانده اید و میخواهید درباره نکته بعدی صحبت کنید. چند بار به مطالب اشاره کنید و همواره به دنبال راههایی برای بهبود کیفیت و ارائه یکنواخت پیام باشید.

تمرین کنید، این کار فایده ی بسیاری دارد.

چند سال قبل،از من برای یک سخنرانی مهم دعوت شد؛ اگر مخاطبان من دراین سخنرانی به اندازه کافی تحت تاثیر قرار می گرفتند، من به عنوان سخنران دائمی آنها انتخاب می شدم. بنابراین زمان زیادی را صرف تمرین و آمادکگی برای سخنرانی کردم  و در نهایت قبل از این که مقابل حجم عظیمی از مخاطبان در جلسه بایستم و سخنرانی کنم، حدود ۵۰ بار صحبتهایم را مرور کردم. تمرین واقعا برایم فایده داست. سخنرانی روی نوار کاست و فیلم ضبط شد. سپس در سطح دنیا توزیع شد و در نهایت ده ها هزار نفر با زبانهای متفاوت آن را دیدند. چند سال بعد، این سخنرانی در میان هزاران سخنرانی ای که در طی ۳۷ سال برای این شرکت ارائه شده بود، به عنوان یکی از دوازده سخنرانی ای برتر شناخته شد. تمرین واقعا فایده داست.

تکنیک های حافظه در فن بیان و سخنوری

یکی دیگر از راه های اماده کردن خودتان برای ارائه یک سخنرانی بی نظیر استفاده از فن تقویت حافظه است. در این روش با استفاده از یک عبارت خاص یا مجموعه ای از حروف یا اعداد، سخنرانی را در ذهنتان طراحی می کنید.

احتمالا در مورد فن تقویت حافظه، که مربیان این حرفه به کار می گیرند، چیزهایی شنیده اید. آنها از واژه های یک و چک که هم قافیه هستند، استفاده می کنند. سپس وقتی  به نکته اول فکر می کنند، تصور می کنند جمله اول پشت چک نوشته شده است.

آنها از واژه های دو و مو که هم قافیه هستند، استفاده می کنند. سپس نکته ی دوم طوری در ذهنشان مجسم می شود گه گویی از برگهای درخت مو آویزان است.

به هیمن نحو، واژه سه با کاسه هم قافیه هستند و سخنن تصور می کند نکته سوم داخهل کاسه یا زیر آن است.

واژه چهار با واژه آچار هم قافیه است و سخنران تجسم می کند نکته چهارم روی آچار حکاکی شده است.

واژه پنج با واژه گنج هم قافیه است و سخنران تصور می کند نکته پنجم سخنرانی اش لا به لای وسایل گران بها در جعبه گنج ها قرار گرفته است.

واژ شش با کلمه ی کشمش هم قافیه است و سخنران در ذهنش تجسم می کند نکته ششم سخنرانی مانند دانه های کشمش، برای مخاطبان شیرین و انرژی زا است.

به همین نحو سخنران می تواند با انتخاب واژه های هم قافیه یا هم آوا، نکات اصلی سخنرانی اش را به راحتی به یاد بیآورد.

در هر صورت شما می توانید با به یاد آوردن هر عدد و نماد قافیه دار آن، بخشی از سخنرانی را به یاد بیاورید. سپس بدون اینکه از موضوع دور شوید، ده نکته را به صورت متوالی بیان کنید. این یک ترفند مرسوم است که سخنرانانی که میخواهند بدون در دست داشتن یادداشت در مقابل مخاطبان حاضر شوند، آن را به کار می گیرند.

در آموزش بعدی نکات بیشتری در مورد فن بیان و سخنوری ارائه خواهیم کرد. در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

 

۱۰,۳۵۱ مجموع بازدیدها, ۳ بازدیدهای انجام گرفته امروز

2 دیدگاه

  1. Pingback: نکات مهم سخنرانی 2 | سایت جامع

  2. Pingback: نکات مهم سخنرانی 3 | سایت جامع

پاسخ دهید