نکات مهم در فن بیان و سخنوری 3

نکات مهم در فن بیان و سخنوری ۳

نکات مهم در فن بیان و سخنوری ۳

در ادامه آموزش های قبل فن بیان و سخنوری ، در این آموزش نکات باقیمانده در فن بیان و سخنوری را ارائه میکنیم. برای مشاهده آموزش های قبل میتوانید روی لینک های نکات مهم در فن بیان و سخنوری ۱ و نکات مهم در فن بیان و سخنوری ۲ را مشاهده کنید ، مطالعه تمامی این نکات برای تمرین فن بیان و سخنوری الزامی است. در ادامه با ما همراه باشید.

سخنرانی را با استفاده از یک واژه طراحی کنید.

روش مورد علاقه من برای سازماندهی سخنرانی، استفاده از واژه هایی مانند واژه موفقیت است که به سخنرانی ربط دارد و برای مخاطبان مهم است. می توانید این کار را با هر واژه ی دیگری انجام دهید. نمونه ای از نحوه به کارگیری این روش به این صورت است:

حرف اول، م، مخفف «مسئولیت پذیری »  است. شما باید مسئول زندگی و حرفه خود باشید و از بهانه تراشی خودداری کنید.

حرف دوم، و، مخفف «وفاداری به اهداف » است. باید قبل از شروع سخنرانی اهداف مشخص و خاصی داشته باشید.

حرف سوم، ف، مخفف «فکر خلاق » است. به اهمیت پیداکردن راههای بهتر، سریعتر و کم هزینه تر برای ارتقا و فروش محصولات در بازار تاکید کنید.

حرف چهارم، ق، مخفف «قدرت بیان » است. وقتی نکات مورد نظر را با قدرت و اعتماد بنفس و طوری بیان می کنید که گویی با موضوع سخنرانی آشنا هستید، مخاطبان ایده هایتان را راحت تر می پذیرند.

حرف پنجم، ی، به معنی «یادگیری » است. به یاد داشته باشید که می توانید با تمرین و تکرار، مهارت سخنرانی را بیاموزید.

حرف ششم، ت، مخفف «تسلط» است. باید در کاری که انحام می دهید و حرف هایی که میزنید تسلط کامل داشته باشید و همواره به دنبال پیشرفت باشید.

من با استفاده از این واژه و پرداختن به جزئیات هر یک از حروف آن، بارها موفق شده ام بدون اینکه به یادداشتهایم نیاز داشته باشم، یا از موضوع دور شوم، به مدت ۶۰ تا ۹۰ دقیقه صحبت کنم. مخاطبان هم این روش را دوست داشتند و هنگامی که توضیحاتم را ارائه می دادم، مشتاقانه در انتظار مفهوم حروف بودند.

شما می توانید با یک واژه سه حرفی یا ده حرفی از این روش استفاده کنید. این روش، راهی موثر برای سازماندهی افکار و تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان، بدون نیاز به یادداشتهایتان است.

 

نکات مهم را روی کارتهای شاخص بنویسید.

اگر از تریبون استفاده نمیکنید، یکی از بهترین تکنیکهای آمادگی برای سخنرانی این است که نکات اصلی را درشت، روی کارت های شاخص به اندازه ۳˟۵ اینچ، یا ۵˟۸ اینچ، بنویسید. به جای اینکه تمام مطلب را کلمه به کلمه بنویسید، جملات، ایده ها و عبارات اصلی را بنویسید و سپس هنگام سخنرانی کارتها را یکی پس از دیگری ورق بزنید.

من سخنرانان توانا و لایقی را دیده ام که با در دست داشتن چند کارت شاخص مقابل مخاطبان میایستند و از آنها به عنوان وسیله کمکی برای ارائه سخنرانی استفاده می کنند. مخاطبان به ندرت به این روش از سخنرانی اعتراض می کنند، چون می دانند سخنران با این کار افکارش را سازماندهی می کند. به علاوه، آنها متوجه می شوند که سخنران برای رسیدن به این مرحله، تمرین زیادی کرده است.

در شروع کار برای گروه های کوچک سخنرانی کنید.

یکی از راههای امادگی برای سخنرانی این است که قبل از این که برای گروههای بزرگ و رسمی سخنرانی کنید، حتی الامکان در گروههای کوچک و دوستانه صحبت کنید.

قدم بزنید و صحبت کنید.

یکی از راههایی که سخنرانهای زیادی برای آمادگی از آن استفاده می کنند، صحبت کردن در حین قدم زدن است. این افراد وقتی راه می روند به کمک دست و اجزای صورت به جزئیات صحبت هایشان می پردازند. آنها برای به یاد آوردن هر نکته بدون نیاز به یادداشت از فن تقویت حافظه استفاده می کنند. حتی بعضی از آنها برای بیان برخی از نکات مهم صدایشان را بالا می برند و وانمود می کنند برای تعداد زیادی مخاطب در حال سخنرانی هستند. قدم زدن و صحبت کردن یکی از موثرترین راههای آماده شدن برای سخنرانی است.

گوگل دارای اطلاعاتی است که نیاز دارید.

وقتی برای یک گروه صنعتی خاص سخنرانی می کنید، اگر در زمینه مورد نظر تخصص ندارید، باید اطلاعات کافی کسب کنید. مثلا برای پیدا کردن اطلاعات لازم در زمینه صنعت می توانید از سایت گوگل استفاده کنید. به علاوه، می توانید به سایت Hoovers.COM مراجعه کنید و آمار و گرایشات در صنعت مورد نظر، افراد برجسته در آن صنعت و حوادث مهمی که در گروه های صنعتی رخ می دهد را پیدا کنید.

وقتی در سخنرانی برای یک گروه خاص این «اطلاعات داخلی »را به کار می برید، خودی به نظر می رسید. اگر در آن شرکت کار نمیکنید، باید طوری رفتار کنید که گویی در زمینه صنعت مشغول به کار هستید. مردم باید به شدت تحت تاثیر سخنرانی شما قرار بگیرند، طوری که احساس کنند شما در مورد نحوه امرار معاش و چالشهایی که آنها در ابزار امروزی با آن روبه رو هستند، اطلاعات فراوانی دارید.

 

به دنبال افراد مهم باشید.

در نهایت، یکی از بهترین روشهای آمادگی برای سخنرانی ، پیدا کردن اطلاعات درباره افراد مهم شرکتی است که از شما دعوت به سخنرانی کرده اند. زندگی نامه آنها در اینترنت پیدا کنید. اگر فرد مهمی برای شرکت کار کند، معمولا زندگی نامه او در وب سایت شرکت خواهد بود. گاهی اوقات می توانید از طراحان جلسه درباره افراد مهمی که جزء مخاطبان هستند، اطلاعات پیش زمینه بخواهید.

من همیشه قبل از سخنرانی خودم را ملزم به یادگیری اسامی افراد مهم و پیش زمینه آنها می کنم و سپس اسامی آنها را در سخنرانی به کار می برم.

میتوانم قاطعانه بگویم که پس از آن هرگز با حرف های من مخالف نشد. وقتی واژه ها، افکارو ایده ها ی مثبت را در دهان افراد مهم – که جزأ مخاطبان هستند – بگذارید، آنها سرفراز و خوشحال می شوند و شما را قهرمان در نظر می گیرند.

جمع بندی نکات مهم در فن بیان و سخنوری

مردم معمولا راز سخنرانی موفق را از من می پرسند. من همیشه جواب می دهم موفقیت با آمادگی شروع می شود. دست کم ۹۰ درصد از موفقیت شما به عنوان یک سخنران، توسط نحوه آمادگی تعیین می شود. چند دقیقه بعد از اینکه دهانتان را باز کردید، مخاطبان متوجه میوشند چقدر آماده شده اید و به حرف هایتان کاملا توجه یا کاملا بی توجهی می کنند. وظیفه شما این است که به اندازه ای آماده شوید که از همان لحظه ای که سخنرانی را شروع می کنید، همه تصور کنند شما در آن زمینه صاحب نظر هستید.

نکته جالب این است که هرچه بیشتر برنامه ریزی کنید و آماده شوید، هنگام شروع سخنرانی اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. اگر چندین بار برای سخنرانی تمرین کرده باشید، وقتی مقابل مخاطبان میایستید، احساس قدرت فردی و آرامش بالایی خواهید داشت.

در آموزش های بعدی نکات اعتماد به نفس درفن بیان و سخنوری ارائه خواهیم کرد. در صورت امکان سایت ما را از طریق دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی که عضو هستید اشتراک گذاری کنید . برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید. با سپاس از توجه شما. منتظر آموزش های بعدی ما در زمینه فن بیان و سخنوری باشید.

 

 

۱۰,۵۶۳ مجموع بازدیدها, ۳ بازدیدهای انجام گرفته امروز

پاسخ دهید