آموزش فن بیان و سخنرانی،فن بیان چیست

آموزش فن بیان و سخنرانی و سخنوری ، فن بیان چیست

در آکادمی فن بیان و سخنوری ستایش مدیا آموزش های متنوعی در زمینه فن بیان ارائه شده است. در این صفحه تعدادی از موضوعات مهم در زمینه فن بیان به طور خلاصه ارائه میشود و لینک توضیحات تکمیلی هر یک از موضوعات را ارائه میکنیم. برای مشاهده کامل آموزش های فن بیان روی لینک فن بیان و سخنوری کلیک کنید.

هنر خوب صحبت کردن و فن بیان ( فن بلاغت )

در این آموزش به اجزاء ترغیب در فن بیان ، سه جنبه مهم سخنان شما در فن بیان پرداخته میشود. وظیفه ی شما به عنوان یک سخنران ( سخنور ) این است که مخاطبتان را به گونه ای وادار و مجذوب کنید که سخنان  شما  طرز تفکر، احساس و عملکردشان را تغییر دهد.

·        سه جزء ترغیب و جاذبه در فن بیان

ارسطو ارکان اصلی ترغیب کردن در فن بیان را به سه بخش تقسیم کرد: منطق ، اخلاق و احساس

·        سه قسمت مهم  سخنان شما

آلبرت محرابیان یکی از محققان برجسته در زمینه فن بیان تحقیقاتی درباره ارتباط موثر در سخنرانی انجام داده است و به این نتیجه رسیده است که ؛ هرپیام شفاهی سه قسمت دارد: واژه، لحن صدا و زبان بدن سخنران

در صورتی که علاقه مند هستید متن کامل این مقاله را مطالعه نمایید روی لینک هنر خوب صحبت کردن و فن بلاغت در فن بیان و سخنوری کلیک کنید.

فن بیان و ساختارهای سخنرانی

در این مقاله آموزشی فن بیان ساختارهای مختلف در سخنرانی ساده و پیچیده مورد و بحث و بررسی قرار میگیرد و هر کدام به تفصیل شرح داده میشود.

·        ساختار سخنرانی های کوتاه در فن بیان

یک ساختار سه بخشی برای سخنرانی های کوتاه ارائه میشود که برای افزایش مهارت فن بیان پیشنهاد میشود از این ساختار استفاده کنید. از این الگو میتوانید در یک سخنرانی یک دقیقه ایی یا نیم ساعته استفاده کنید.

·        فن بیان و ساختار سخنرانی های طولانی

برای سخنرانی های طولانی یک ساختار هشت قسمتی ارائه میکنیم ؛ برای این کار ابتدا باید توجه مخاطبان را جلب کنید سپس مقدمه و نکات اصلی را به ترتیب بیان کنید. با تمرین این ساختار توانایی فن بیان خود را ارتقاء دهید.

·        حضور ذهن و فن بیان قوی

نکاتی در ارتباط با تقویت ذهنی و چگونگی یک سخنرانی قوی در این بخش از مقاله تشریح میشود. با رعایت نکات گفته شده در این بخش تواناییتان در فن بیان و فن بلاغت و ترغیب کردن مخاطبان افزایش پیدا میکند.

·        یادگیری فن بیان با تقلید از سخنرانی دیگران

یکی از بهترین روشهای تبدیل شدن به استاد فن بیان گوش دادن به سخنرانی سخنرانان مشهور و محبوب است ؛ به شیوه راه رفتن آنها نگاه کنید ، سخنرانی آنها را یادداشت برداری کنید و به حرکات دست و صورت آنها دقت کنید.

برای مشاهده و مطالعه کامل این مقاله میتوانید روی لینک ساختار سخنرانی در فن بیان و سخنوری کلیک کنید.

آموزش فن بیان ؛ برنامه ریزی و آمادگی برای سخنرانی

برنامه ریزی یک سخنرانی و چندین بار تمرین سخنرانی حداقل ۹۰ % موفقیت شما به عنوان یک سخنران را تضمین میکند. با برنامه ریزی سخنرانی فن بیان خود را افزایش میدهید و برای سخنرانی کاملاً آماده میشوید.

در این مقاله به جنبه های مختلفی برای برنامه ریزی یک سخنرانی میپردازیم. نکاتی در ارتباط با گروه سنی مخاطبان ، جنسیت ، درآمد ، میزان تحصیلات ، شغل ، وضعیت خانوادگی طرز تفکر و… ارائه میشود. بخاطر سپردن این نکات و اعمال آنها در سخنرانی میتواند فن بیان شما را افزایش دهد.

ادامه این مقاله را میتوانید در برنامه ریزی و آمادگی در فن بیان و سخنوری مطالعه کنید.

۸ نکته فن بیان در سخنرانی

در این مقاله ۸ نکته بسیار مهم فن بیان در سخنرانی را مورد بحث  و بررسی قرار میدهیم. راهکارهای ارائه شده در این مقاله در ابتدا ممکن است مشکل به نظر برسند اما با تلاش و تکرار و تمرین این نکات فن بیان خود را بهبود بخشید.

·        در ابتدای سخنرانی، هدف را درنظر بگیرید.

هدف شما از سخنرانی باید بگونه ایی باشد که اگر پس از سخنرانی از مخاطبان شما سوال کنید ” از سخنرانی من چه چیزی یاد گرفتید ” ؛ مخاطبان همان چیزی را بگویند که در ذهن شما است و برای آن برنامه ریزی کرده اید.

·        فن بیان و توجه به زمان

به زمان سخنرانی خود و ساختاری که از سخنرانی شما انتظار می رود، توجه کنید. برخی مواقع مخاطبان از شما توقع دارند بخشی از زمان سخنرانی خود را صحبت کنید و سپس یک جلسه پرسش و پاسخ داشته باشید.

·        روش بالا به پایین برای طراحی متن سخنرانی

برای تهیه متن سخنرانی یکی از روشهایی که میتوانید استفاده کنید به شرح زیر است ؛ ابتدا با یک تکه کاغذ خالی شروع کنید. عنوان سخنرانی ام را بالای آن بنویسید ؛ سپس یک توصیف از هدف سخنرانی تان یادداشت کنید ، سپس تک تک ایده ها ، آمارها ، مثالها ، اصطلاحات را بنویسید در پایان کار آنها را اولویت بندی کنید و بر اساس زمانبندی سخنرانی خود مطالبی که کمتر مهم هستند را از آن حذف کنید. البته یادگیری مطالب غیر مهم فن بیان شما را افزایش میدهد ، در این صورت اگر سخنرانی شما طولانی تر شود شما مطالبی برای گفتن دارید ، همچنین آنقدر حول موضوع سخنرانی مطالب گوناگون مطالعه کرده اید که اگر مخاطبان سوالی از شما بپرسند میتوانید به راحتی به آنها پاسخ دهید.

·        فرمول ( ددم د ) در فن بیان

وقتی نکات مورد نظر را انتخاب کردید، می توانید برای تمام نکاتی که میخواهید در سخنرانی تان بیان کنید از فرمول ددم د استفاده کنید ؛ دیدگاه سخنرانی ، دلایل سخنرانی ، مثالها و دیدگاه. این روش برای یادگیری فن بیان بسیار موثر است.

·        فن بیان و روش برف پاک کن

یکی از روشهایی که برای طراحی سخنرانی مورد استفاده قرار میگیرد روش برف پاک کن است. در این روش شما هم نیم کره سمت چپ و هم نیم کره سمت راست مخاطبان را درگیر سخنرانی خود میکنید. نیمکره چپ توسط حقایق  اطلاعات و نیمکره راست توسط احساسات، داستانها، نقل قولها و مثال ها فعال می شود. ابتدا حقیقتی را بیان کنید سپس مثالها و داستان های پیرامون آن حقیقت را بگویید.

·        روش دایره ها برای یادگیری فن بیان و سخنرانی

برای یادگیری فن بیان و سخنرانی یکی از روشهای کاربردی دیگر ، روش دایره ها است. ابتدا پنج دایره بزرگ وسط کاغذ رسم کنید. هر دایره نشان دهنده ی یکی از ارکان سخنرانی شما است. دایره اول را به مقدمه و سخنانی خواهد بود که برای جلب توجه و ترغیب مخاطبان و فراهم کردن زمینه سخنرانی اختصاص دهید. دایره های دوم، سوم و چهارم نکات اصلی سخنرانی خواهند بود که میخواهید در طول سخنرانی به آنها اشاره کنید. دایره پنجم را به نتیجه گیری و نکات پایانی سخنرانی خود اختصاص دهید. تعداد دایره ها میتواند متغیر باشد و به زمان سخنرانی و تعداد موضوعات بستگی دارد.در صورتی که سخنرانی طولانی تری دارید یا تعداد موضوعاتی که میخواهید در سخنرانی به آنها اشاره کنید زیاد است از دایره های بیشتری استفاده کنید.

·        طراحی دقیق مقدمه و نتیجه گیری در سخنرانی

مقدمه سخنرانی بسیارمهم است به دلیل اینکه در ابتدای سخنرانی باید مخاطان خود را جذب کنید. مقدمه را واژه به واژه طراحی کنید و بنویسید و آن را چندین بار با صدای بلند و جلوی آینه بخوانید و تمرین کنید.

درباره صحبت هایی که میخواهید در پایان سخنرانی بگویید به دقت فکر کنید. اگر به دلیل تغییراتی در زمان بندی، مدت سخنرانی تان کاهش یافت، باید بدانید سخنرانی را چگونه به نحو موثر تمام کنید.

برای مشاهده این مقاله به صورت کامل میتوانید روی لینک نکات مهم فن بیان و سخنوری ۱ کلیک کنید.

خلاصه مقالات اشاره شده در این صفحه تنها بخش کوچکی از مطالب رایگان ستایش مدیا در زمینه فن بیان ، سخنرانی و سخنوری است. برای مشاهده کامل مطالب آموزشی به آموزش فن بیان و سخنوری مراجعه کنید.

منبع: فن بیان و سخنوری

رعایت نکات گفته شده و تمرین مکرر به  افزایش توانایی شما در فن بیان و سخنوری  کمک میکند.

برای عضویت در کانال تلگرام روی کانال تلگرام فن بیان و سخنوری کلیک کنید..

 

 

۵,۴۹۲ مجموع بازدیدها, ۱ بازدیدهای انجام گرفته امروز